Innowacja pedagogiczna „Nauczanie przez kodowanie”

Utworzono dnia 18.11.2019

W drugim półroczu roku szkolnego 2018/2019 klasa 1a pod kierunkiem pani Ewy Szeląg przystąpiła do realizacji innowacji pedagogicznej „Nauczanie przez kodowanie”, zaplanowanej do roku szkolnego 2020/2021.

Zajęcia odbywają się w stałych terminach w dwóch grupach:

Poniedziałek – 12.50 – 13.40, sala nr 14

Czwartek- 9.50 – 10.35, sala nr 13

Podstawowym celem prowadzonej innowacji jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania poprzez doświadczanie oraz zabawę. Innowacja obejmuje naukę programowania za pomocą następujących narzędzi:

Mata edukacyjna „Kodowanie na dywanie”- czyli programowanie bez komputera, za to z użyciem różnych przyborów: obrazków, cyfr, liczmanów i kolorowych kubeczków.

Zadania wykonywane z wykorzystaniem maty wspomagają rozwój intelektualny dzieci ich umiejętności matematyczne, naukę czytania i pisania, koncentrację uwagi, doskonalą orientację przestrzenną, myślenie abstrakcyjne oraz logiczne i integrują zespół klasowy.

Ozobot- to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne. Robociki za pomocą odpowiednich czujników, potrafią odczytać odpowiednią sekwencję kolorów i wykonać zapisane w kodzie działanie.