Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ERASMUSDAYS 2019

Utworzono dnia 14.10.2019

W dniu 10 października 2019, włączając się w światowe obchody #ERASMUSDAYS 2019 w naszej szkole zorganizowaliśmy debatę pt.:” Starachowice – nasze miasto”. Na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele urzędu gminy: zastępca prezydenta miasta, Pani Aneta Nasternak-Kmieć, Pan Kamil Stanos, specjalista do spraw projektów europejskich, architekt miasta, Pan Marcin Bednarczyk, Pan dyrektor Sławomir Rymarczyk oraz nasi rówieśnicy ze starachowickich szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Karolina i Iga rozpoczęły spotkanie od powitania i prezentacji gości, a następnie udzieliły głosu zaproszonym ekspertom. Pani Aneta Nasternak-Kmieć opowiedziała o wpływie programów Erasmus na młodych ludzi, kształtowaniu różnorodnych  kompetencji oraz postaw otwartości i tolerancji. Zachęciła do udziału w projektach międzynarodowych i poszukiwań. Pan Kamil Stanos zaprezentował programy finansowane ze środków Unii Europejskiej, kierowane do młodzieży. Pan Marcin Bednarczyk został poproszony o podsumowanie makiety „idealnego, przyjaznego wszystkim miasta” rezultatu warsztatów architektonicznych realizowanych przez  nas podczas wymiany młodzieży w ramach projektu Erasmus+.  Zwrócił uwagę słuchaczy na ważne obszary i funkcjonalny podział miasta. W ten sposób nawiązał do zadań gminy w zakresie obowiązku i sposobu spełnienia różnorodnych potrzeb mieszkańców. Pozostając w klimacie różnorodności Borys zaproponował krótką grę z kostką, do której zaprosił wszystkich uczestników. Odpowiadając na pytania wypisane na ściankach kostki, uczestnicy mogli zaobserwować podobieństwa i różnice między sobą. I tak przeszliśmy do prezentacji naszego projektu Erasmus+ „Siła w naszej różnorodności – Diversity is our Power”. Karolina i Mikołaj opowiedzieli o etapach realizacji projektu, przygotowaniach scenariuszy  gier i planu mobilności oraz kolejno o każdym dniu pobytu w Krynicy- Zdrój. Był to dla nas czas nauki, zdobywania wiedzy podczas warsztatów architektonicznych, ale także czas zawierania przyjaźni, wzajemnego poznawania kultur i zwyczajów i czas wspólnej zabawy. Jak sami uczestnicy deklarują projekt wykształcił w nich nowe kompetencje. Dla Amelki najważniejsza była możliwość posługiwania się angielskim i udział w tworzeniu makiety. Oliwka ceni sobie to, że stała się bardziej otwarta i pewna siebie i mogła pracować z profesjonalnymi materiałami architektonicznymi. Jacek zdobył większe kompetencje cyfrowe tworząc grę miejską, Ola po raz pierwszy sama stworzyła grę w aplikacji Kahoot, Wiktor z zadowoleniem mówi o tworzeniu znaków do makiety. Dla wszystkich wyjazd był nowym, poza formalnym sposobem zdobywania wiedzy i umiejętności. Dla potwierdzenia naszych spostrzeżeń i refleksji zaprezentowaliśmy film nakręcony podczas mobilności.

Następnym punktem programu była debata o przyszłości naszego miasta. Zaproszenie goście zostali wywołani do odpowiedzi na pytania: Które z miejsc są dla nich najważniejsze? Co zmieniliby w wyglądzie miasta? W jaki sposób można zadbać o elementy historyczne Starachowic?

Nasze spotkanie zakończyły warsztaty architektoniczne. Podzieleni na grupy mieliśmy za zadanie wybudować z klocków budynek szkolny. Poczuliśmy się jak prawdziwi architekci. Początki nie były łatwe.

Nasze prace możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Chcesz więcej wiedzieć o naszym o projekcie, obejrzeć filmy z mobilności ?

Zajrzyj na facebook  #DiversityisourPOWER

Lub użyj czytnika kodu QR

Zdjęcia

Utworzono dnia 14.10.2019, 09:00

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

SPRAWDŹ POGODĘ - STARACHOWICE - SP13