Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej bibliotece

Utworzono dnia 30.05.2016

 W związku z przystąpieniem do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz z koniecznością rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów bibliotekarze podjęli różnorodne działania promujące bibliotekę, książkę i czytanie w środowisku związanym ze szkołą.

 

We wrześniu na zebraniach klasowych rodzice zostali zapoznani z wpływem czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka.

W połowie miesiąca rozpoczęły się w klasach I zajęcia głośnego czytania ph. „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Zanim sami zaczną czytać mają możliwość poznać wiele ciekawych opowiadań, baśni , wierszy, legend.

„Pierwszaki „ swoją pierwszą książkę mogły już wypożyczyć w październiku po uroczystym przyjęciu w poczet czytelników.

Październik, który jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych , obfitował również w wydarzenia . Przy wykorzystaniu wystawy „To wszystko daje czytanie” przeprowadzone były zajęcia biblioteczne w klasach III ph. „Święto biblioteki z muzyką i poezją”.

Uczniowie z klas II poznali podczas głośnego czytania w bibliotece utwory współczesnej poetki i pisarki W. Chotomskiej , co stanowiło zachętę do korzystania z bogatej oferty jej książek w bibliotece.

Z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek została przygotowana wystawa książek na podstawie których powstały znane kreskówki dla dzieci. Wykorzystano ją podczas zajęć w klasach II - „Cudowny świat postaci z bajek”.

Podczas seansów filmowych , które odbyły się w bibliotece dla klas II, III i IV uczniowie obejrzeli film animowany pt. „Sekret Eleonory” ukazujący wkraczanie bohatera w świat książek.

Nauczyciele w klasach II zainicjowali akcję ph. „Czytanie łączy pokolenia” organizując spotkania, podczas których zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane utwory. Nawiązując do tego pomysłu w bibliotece odbyły się spotkania ph. „Zdrów jak ryba- sam(a) dbam o swoje zdrowie” - podczas których dobrych rad wierszem udzielała pielęgniarka szkolna uczniom z klas III.

Jak co roku uczniowie z klas I poznawali patrona naszej szkoły Kornela Makuszyńskiego oraz jego twórczość dla dzieci (Przygody Koziołka Matołka, Fiki Miki oraz legendy).Przygody bohaterów przedstawione w formie komiksu zachęciły dzieci do wypożyczenia i przeczytania pierwszej książki , której autorem jest patron naszej szkoły.

Liczne wystawy (tematyczne i okolicznościowe) i ekspozycje książek stanowiły dla uczniów zachętę do czytania szczególnie zaś wyczekiwane przez nich książki z programu „Książki naszych marzeń”, które były gotowe do wypożyczenia od 11 stycznia.

Ciekawą promocją książki i biblioteki była wystawa plakatów zorganizowana na korytarzu szkolnym (listopad). Prace zostały wykonane przez uczniów z klas IV-VI w wyniku ogłoszonego konkursu „Biblioteka – ważne miejsce dla człowieka”

Komisja artystyczna oceniająca prace ogłosiła wyniki :

I miejsce – Małgorzata Heda z kl. VI a

II miejsce Daniell Jagiełło i Jakub Jagiełło z kl. VI b

III miejsce Angelika Kita i Natalia Mazur z kl. VI c

Ogłoszony w marcu kolejny konkurs „Zostań Mistrzem Informacji” dla uczniów z klas V i VI miał na celu wdrażanie do korzystania z różnych źródeł informacji, czytania ze zrozumieniem oraz selekcji informacji. Do uczestników należało udzielenie właściwej odpowiedzi na pytania, które wykraczały poza zakres wiedzy szkoły podstawowej. Ponadto regulamin konkursu wymagał od uczestników bardzo częstych odwiedzin w bibliotece (konkurs trwał 1miesiąc, losowanie 1jednego pytania dziennie), należało więc wykazać się pewną determinacją i wytrwałością.

Laureatami zostali :

Mateusz Kwiatkowski – V c

Natalia Pająk – VI b

Blanka Kozieł – VI b

Wiktoria Iwoła -VI a

 

W maju odbył się w bibliotece międzyszkolny konkurs , w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 13.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch etapach, wykazując się znajomością baśni i życia H. Ch. Andersena.

Po pomyślnym przebrnięciu przez I etap w formie testu uczniowie obu szkół zmierzyli się w bezpośrednim pojedynku.

A były to cztery konkurencje : rozpoznawanie baśni na podstawie cytatu, pytania dotyczące treści baśni, rozpoznanie utworu po rekwizytach i wcale niełatwa rozsypanka literowa tytułów mniej znanych baśni. Nastrój uzupełniały piosenki poświęcone Andersenowi.

Uczniowie obu szkół wykazali się wiedzą, jednak jury po podliczeniu punktów jako zwycięzców wskazało uczniów ze SP nr 6.

Nagrody dla zwycięzców wszystkich tegorocznych konkursów zostały ufundowane przez Radę Rodziców SP 13.

Nauczyciele bibliotekarze wspierali nauczycieli i uczniów wykorzystując księgozbiór biblioteki przy realizacji różnorodnych przedsięwzięć m.in. przygotowanie materiałów do Konkursu Wiedzy o Starachowicach oraz konkursu Natura 2000 ogłoszonego przez Nadleśnictwo Starachowice i Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Kotyzka”.. Przygotowana została wystawa książek oraz zorganizowane zostały seanse filmowe prezentujące filmy popularnonaukowe o lesie (Rezerwat Rosochacz).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Utworzono dnia 30.05.2016, 10:35

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

SPRAWDŹ POGODĘ - STARACHOWICE - SP13